Tarih Olan-Tarih Kokan Şu Güzel Köy | Gümüşhane/Kelkit/Sarışeyh Köyü

Evimizden tam 1020 kilometre yol gittikten sonra. 1600 m rakımdaki Sarışeyh köyüne ulaştık. Çeşit çeşit çiçeklerin arasından ilk göze çarpan, köyün yeni yapılmış çifte minareli camisi oldu. Kubbeleri altın rengiyle kendisini gösteriyordu.

Köyün kullanılan evleri genel olarak yeni yapılardan oluşuyor. 2-3-4 katlı evler bile var. Lakin bizim dikkatimiz köyün tarihinde olduğu için eski evlere doğru yöneldik.

Eski evler ikinci fotoğraftaki gibi, çamur-saman karışımı bir harç kullanılarak taştan örülmüş ve bakımlı olanlar hala sapa sağlam ayakta. Bugün hala oturulacak durumda olanları bile var.

Ancak eski yapıların çoğu üçüncü fotoğraftaki gibi fiziki yapısını kısmen korusa da çatıları çökmüş, duvarları dökülmeye başlamış.

Son fotoğraf ise babam ve annemin yaşadığı ev. Dedemden kalan bu evi, babasının hatırasına hürmeten yapısını bozmadan onarmış babam.

Bahçesinde küçük bir çardak var ki esas mesele orada.

Bölgenin tüm tarihini yansıtıyor resmen, eski lambalar, çiftçilik ve tarım aletleri, at arabası tekerlekleri, değirmen taşı vs… Hatta dedemin at kırbacı bile asılı duruyor tavanın bir köşesinde.

Babam bu çardağı inşa etmiş. Bulabildiği eski eşyaları da içerisine koymuş. Köy ahalisinden bunu görenler kendi evlerindeki eski eşyaları getirmiş, bir köşeye koymuş yada asmış. Farkında olmadan el birliği ile köyün tarihini anlatan bir müze inşa etmişler demek abartı olmaz sanırım.

Köyün içerisinde farklı bir samimiyet ve diyalog var. Hayatlarının çoğunu doğdukları topraklardan uzak geçirmiş bu insanlar. Çoğu babam gibi emekli olduktan sonra ev yapıp köye yerleşmiş. Çocukluk arkadaşları yani.

Bu samimiyeti ve bağlılığı görüp imrenmemek mümkün mü?

Şunu fark ettim ki bizi yoran şey büyük şehirlermiş. İlişkilerimizi de önemsizleştirmiş. Birbirimize yardım etmeyi de unutmuşuz.

Bu yazıyı paylaş:

2 thoughts on “Tarih Olan-Tarih Kokan Şu Güzel Köy | Gümüşhane/Kelkit/Sarışeyh Köyü

  1. Henüz yaşıyorken böyle bir tarihe seninle birlikte tanıklık etmek harikaydı. 2000lerden sonra kuşaklar arası köprüler tamamen kopmuşken kendimi o harap olmaya yüz tutmuş evlerin, sokakların arasında dedelerimizle kopardığımız köprüleri ilmek ilmek restore ederken buldum. Beraber yaşadığımız bu güzel gezi için çok teşekkür ederim.

    1. Seninle güzel olan bir çok şey paylaştık, acıları da paylaştık. Anılarımıza kattığımız bu seyahati anlatmaya devam edeceğim. Sevgilerimle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir